Vánoční slova z písmen – proč je Scrabble nejlepší dárek pod stromeček?

Slova z písmen už skládáme skoro století. Proto už dokonce i ti nejstarší členové vaší rodiny museli přijít se Scrabble do kontaktu. Díky tomu je desková verze této hry jeden z nejlepších možných vánočních dárků! Pod stromeček také může na někoho čekat účet na jednom z online serverů, který mu zařídíte. Nebo některá z offline verzí. V každém případě by to měla být skvělá příležitost pro prověření celé rodiny a přátel v nesmírně poutavé hře. Pokud ještě váháte, jestli o těchto Vánocích skládat slova z písmen a koupit vašim blízkým jako dárek Scrabble, seznamte se s naším seznamem 6 nejvýznamnějších důvodů, proč je to dobrá volba!

1.Každý člen rodiny může skládat slova z písmen

Většina dárků pod stromečkem se pojí se zájmy daného člověka. Není se čemu divit – darovat babičce Fortnite se nemusí ukázat být dobrou volnou (i když, kdo ví?). Podobně je tomu, pokud obdarujete fanynku karate 3D modelem kosatky. Scrabble je naopak univerzální řešení. Slova z písmen může skládat každý, nezávisle na věku, zájmech a… stupni příbuznost s obdarovávajícím. Hru lze darovat partnerovi, dítěti, rodičům, prarodičům a komukoliv, komu to udělá radost. Navíc ji znají celé generace. Slova z písmen se skládala už před 2. světovou válkou. A i když v mnoha zemích světa připadá největší obliba Scrabble na konec 20. století, bylo známo už několik desítek let předtím téměř v každém koutě světa.

2.Scrabble se dá hrát všude

Když plánujete hrát Scrabble, neomezuje vás místo. Můžete herní plán rozložit na pikniku, během rodinného setkání nebo… štědrovečerní večeře. Není k tomu zapotřebí (ve verzi deskové hry) počítač, online připojení ani speciální přípravy. Existují cestovní verze, menší a praktičtější, které umožňují skládat slova z písmen ve vlaku nebo autobusu. Samozřejmě, můžete si také zahrát rozšířenou variantu Scrabble, ale není to jediná možnost. A nesmíme zapomínat, že u většiny dnešních deskových her nejde kvůli komplikovanosti pravidel a počtu dílků, ze kterých se skládají, okamžitě se pustit do hry. A to je další argument, proč zvolit jako dárek právě tvoření slov z písmen na herním plánu Scrabble. Pokud se rozhodneme pro deskovou hru, a to stále není jediná možnost!

3.Slova z písmen poskládáte online i offline

Scrabble totiž můžete hrát stejně dobře offline, právě v deskové variantě. Také existuje možnost instalovat tuto hru jako program do stolního počítače. Můžete si vybírat různé typy klonů. Nejčastěji nemají příliš společného s oficiálními výrobky značky, zásadně se omezují na jediné – pro vítězství musíme skládat z písmen co nejdelší slova. Problém panuje i v případě slovní zásoby – i když samozřejmě existují offline databáze, většina z nich je aktualizována průběžně, proto se může ukázat, že v nich chybí zcela nová slova. Jako je na příklad „koronavirus“.

4.Hraní Scrabble posiluje rodinné a přátelské vazby

Výzkumy ukazují, že hraní deskové hry posiluje rodinné a přátelské vazby V případě Scrabble je to ještě jasnější, protože každý člověk vnáší do hry slova, která jsou známá pouze jemu. Starší generace může tu mladší naučit slova, která se už dnes tak hojně nepoužívají. Mladší pak obohatí jazyk svých rodičů a prarodičů o internetový slang, do značné míry také zastoupený ve slovníku. Ten je totiž vytvořen tak, že slova z písmen lze vytvářet jak na základě slov, která se už nějakou dobu nepoužívají, tak i takových, která do něho vstoupila v průběhu posledních let. I když nejsou v databázi stejně silně zastoupeny všechny obory, najdeme zde chemické, fyzikální, právnické termíny, názvy zvířat a rostlin nebo profesí. Krátce – všechno, co je zapotřebí, aby každý vnesl do hry něco svého.

5.Skládání slova z písmen rozvíjí slovní zásobu

Scrabble není „Člověče, nezlob se“ nebo „Kostky“. Hra je kromě nemnoha náhodných prvků založena především na řídících schopnostech a slovní zásobě. Profesionální hráči se samozřejmě učí všechny dvou a třípísmenná slova, ale amatéři se opírají především o vrozené humanistické dovednosti a kapku strategie. Pro každého je každá další partie Scrabble skvělá příležitost naučit se nová slovíčka. Velkou roli zde hraje také gramatika. Obzvláště v jazycích, kde podstatná jména, přídavná jména a slovesa podléhají komplikované deklinaci a časování, ale v zásadě v případě kteréhokoliv jazyka se lze naučit alespoň několik nových informací. A když hrajete verzi deskové hry, vede to k nespočtu sporům týkajících se gramatické správnosti jednotlivých slov. To je nakonec argument pro to, že nám více emocí dodává hraní Scrabble na místě. Pak jsou slova skládaná z písmen nejčastěji nesprávná – konec konců, kontrola v databázi trvá trochu déle. Na internetu je také k dispozici několik alternativních slovníků. S jejich použitím probíhá rychleji online hra.

6.Scrabble si lze užívat i v době pandemie

Pokud nemáte možnost zahrát si deskovou variantu Scrabble, můžete skládat slova z písmen také online. Pohnutky, jimiž se řídíte při výběru modelu hry, mohou být různé. Většina serverů zajišťuje žebříčky, pořádá turnaje, a dokonce umožňuje získat celkem velké odměny za dosažení jednotlivých cílů. Díky tomu získává rivalizace konkrétnější podobu. Nemusí tomu tak ale být vždy – stejného uspokojení ze hry lze dosáhnout př pořádání závodů jen v kruhu rodiny nebo přátel. Umožňuje to otevírání stolů, které jsou chráněny heslem. Pokud si to přejete, nemusíte do hry vpustit nikoho mimo důvěryhodný okruh. Zajímavým řešením je také propojování týmů – co řeknete na startu, kde se proti sobě postaví váš dědeček a kamarádka ze školy? V online Scrabble je možné všechno. Tato možnost je obzvláště důležitá v době pandemie. Takovouto verzi Scrabble je sice těžší darovat pod stromeček, ale vytvořit někomu účet nakonec může být také doceněno, dokonce lépe než na příklad nový smartphone.

To nejsou všechny argumenty pro to, abychom někoho na Vánoce obdarovali Scrabble- Myslím si ale, že na našem seznamu se jich už ocitlo dost proto, abychom vás přesvědčili pro takovouto volbu. A pokud stále váháte, jednoduše si zahrajte několik online partií – nic to nestojí! Zkuste také poměřit síly s blízkými a složit několik zajímavých slova z písmen. A pak – no, můžete se už jen šetrně zeptat, jestli by vaši sparingpartneři chtěli na Vánoce dostat právě takovýto dárek!