Scrabble neboli Všechno, co byste měli vědět o skládání slov z písmen

Scrabble je (společně se svými variantami) nejoblíbenější slovní hra na světě. V České republice možná zná část uživatelů hru KrisKros. Nejjednodušeji řečeno, jde o hru spočívající ve skládání slov z písmen. Samozřejmě umění hry v Scrabble je mnohem komplikovanější, než by se na pohled zdálo. Užitečná se ukazuje být nejen známost nejkomplikovanějších slov, ale také dvou a třípísmenných a pravidla jejich skloňování. Bez významu nezůstává ani možnost tvořit co nejvíce anagramů. Neznamená to ale, že Scrabble je hra jen pro profesionály – jedna z největších předností této hry spočívá v její univerzálnosti – je vhodná jak pro naprosté zelenáče, tak pro mnohem zkušenější hráče. Jedni i druzí najdou spoustu důležitých informací právě na Scrabblemanii!

Kdy se narodil Scrabble?

Hra vznikla v roce 1931, takže letos oslaví devadesáté narozeniny. Scrabble se na začátku jmenovalo „Criss-Cross”. Na nápad vytvořit slovní hru tohoto typu přišel architekt Alfred Mosher Butts. Tento muž pocházející z Rhinebecku ve státě New York tehdy v profesi nepracoval, což ho přimělo k hledání možnosti výdělku v originálním nápadu na deskovou hru. Zajímavé je, že ho inspirovala slovní hra ze „Zlatého brouka“ Edgara Allana Poea. Slavný americký spisovatel, autor horrorů, vytvořil příběh, v němž byl hlavní hrdina pro získání pokladu nucen řešit slovní hádanky. Musel k tomu pomyslně žonglovat s jednotlivými písmeny abecedy.

Alfred Butts plánoval pojmenovat hru „Lexuko“, ale k výrobcům se vydal už s „Criss Cross Words“, což mnohem lépe vystihovalo cíl hry spočívající ve skládání slov z písmen. Bohužel (jak se později ukázalo, především pro ně samotné), výrobci Buttsův vynález absolutně nedocenili. Prodat právo na hru se mu podařilo teprve po dlouhém hledání, a to právníkovi Jamesi Brunotovi. Při té příležitosti hru vylepšil a opět změnil název na nám dobře známé „Scrabble“.

Distribuce písmen Scrabble

Zastoupení písmen ve hře bylo úplně stejné, jako zastoupení písmen na jedné z titulních stránek „New York Times“. Od té doby se počet hracích kamenů s jednotlivými znaky abecedy nemění. Minimálně, co se anglickojazyčné verze týče, protože varianta Scrabble vznikla v mnoha dalších jazycích (většina z nich je oficiálních – současní majitelé práv ke značce šíří hru pod stejným názvem po celém světě).

V češtině vypadá rozložení písmen následovně:

1 bod: A (pět), I (čtyři), E (pět), O (šest), S (čtyři), N (pět), T (čtyři), V (čtyři), D (tři), K (tři), L (tři), P (tři), R (tři)

2 body: C (tři), H(tři), Í (tři), U(tři), M (tři), P (tři), Z(tři), Y (dvě), Á(dvě), J (dvě)

3 body: B (dvě), É (dvě), Ě (dvě)

4 bodů: Ř (dvě), Š (dvě), Ý (dvě), Č (jedno), Ů (jedno), Ž (jedno)

5 bodů: G(jedno), Ú (jedno), F (jedno)

6 bodů: Ň (jedno)

7 bodů: Ó (jedno), Ť (jedno)

8 bodů: Ď (jedno)

10 bodů: X (jedno)

0 bodů: prázdná (dvě)

Na začátku hry Scrabble každý z maximálně čtyř hráčů dostane 7 hracích kamenů s písmeny. Jeho úkolem je vyložit je na plán tak, aby vytvořily slovo, které existuje v daném jazyce (nesmí přitom jít o zkratku nebo vlastní jméno). Může být samostatné (to znamená, že ho hráč složí pouze z písmen, která má aktuálně k dispozici) nebo vytvořené přidáním kamenů k slovu, které se už na herním plánu nachází. Jedinou podmínkou je nutnost protnutí nebo kontaktu nového slova s těmi, která se aktuálně nacházejí na plánu, a jeho složení svisle nebo vodorovně. Nelze skládat slova šikmo, také nelze část hracích kamenů položit vodorovně a část svisle.

Bonusy a skóre za správné uspořádání slov z písmen

Na plánu se nacházejí pole s bonusy – písmenkovými a slovním, dvou a trojnásobky. Dvojitý písmenkový bonus znamená, že hodnota písmene, které bude položeno na neoznačené pole, bude násobeno krát dva. Trojitý slovní bonus znamená, že se hodnota celého složeného slova bude násobit krát tři. Teoreticky (i když jde o extrémně vzácný případ) lze získat slovní 27násobný bonus (to znamená, že jedno slovo zahrnuje až tři trojnásobné písmenkové bonusy. V takovém případě se bonusy kumulují). Obvykle si ale soupeři blokují přístup k nejvyšším bonusům a hra se vyhrává získáním mnoha písmenkových bonusů a dvojitých slovních. Navíc lze získat speciální prémii ve výši padesáti bodů, pokud složíte slovo ze všech sedmi písmen. Hru Scrabble vyhrává hráč, který získá větší celkový součet bodů v okamžiku, kdy už nezbývá k využití ani jeden ze sta herních kamenů.

Skládání slov z písmen, hledání anagramů a hrátky s jazykem jsou jedny z největších předností Scrabble. Pokud chcete začít brát toto dobrodružství se slovy vážně, nezapomeňte že to je teprve začátek!

Další služby, které vám pomohou vyhrát v jakékoli hře Scrabble nebo slovní hře.

Scrabble word finder

Licznik słów

www.wordlist.eu

www.aide-scrabble.fr

www.scrabblemania.pl

www.scrabblemania.fr

www.scrabblemania.de

www.scrabblemania.nl

www.scrabblemania.net

www.scrabblemania.it

www.scrabblemania.dk

www.scrabblemania.es