Proč se vyplatí hrát Scrabble?

I když dnes máme na výběr z desítek, jestli ne stovek tisíc her, hříček a útvarů nacházejících se někde na pomezí mezi hrou a aplikací, stále roste počet lidí, kteří skládají slova z písmenek v různých variantách Scrabble. Ať už na kurnik.pl, v klidu domova s deskovou verzí hry rozloženou na stole nebo během přestávky v práci v jedné ze stovek mobilních aplikací. Proč tomu tak ale je? Jde o dočasnou módu, trend slovních her propagujících soupeření několika lidí nebo snad nepomíjející kouzlo Scrabble? Pokud jste si na tuto otázku ještě neodpověděli, rozhodně se seznamte s naším seznamem 6 důvodů, proč se vyplatí hrát Scrabble. Samozřejmě by se jich určitě našlo klidně i 66, ale pro dobrý začátek vašeho dobrodružství se skládáním slov z písmen by vám jich tolik mělo stačit!

1.Je to skvělý způsob, jak zabít čas

Hra tradičního Scrabble pro čtyři hráče může opravdu trvat i déle než hodinu. Ale pokud hrajete po internetu, lze si nastavit časový limit na celou hru. Na kurniku je dokonce možnost hrát hru kratší než 10 minut! Takovéto pětiminutové souboje možná nepatří k zvláště bohatým, co se dlouhých nebo výjimečně rafinovaných slov týče, ale za to skvěle učí, jak hrát pod časovým tlakem. A obvykle si tento typ hry můžete užít dokonce i během přestávky v práci (a pokud se šéfová nebo šéf zrovna nedívají, tak dokonce i během ní… k čemuž vás samozřejmě nevybízíme!). Kromě toho některé z mobilních aplikací nabízejí hru v režimu single player. V jedné z variant Słowotoku (což je zase varianta Scrabble) se má složit co nejvíc slov z písmen, která vidíme na displeji, za 2 minuty. Stejný čas denně věnujeme samotnému přihlašování na sociální sítě!

2.Nic tak nerozhýbe nudný večírek jako partie Scrabble!

Určitě jste někdy byli na večírku, kde na sebe všichni hosté zírají a nesměle se pokoušejí nakousnout nějaké téma, které za chvíli bez odezvy zapadne. Všichni se pak modlí, aby přišel někdo nový nebo aby se aspoň na sociálních sítích objevila elektrizující zpráva o něčím rozchodu nebo svatbě. Vůbec to tak ale nemusí být. Stačí, že pro prolomení ledů navrhnete zahrát si partii Scrabble. A nebude hrát roli, kdo se stane vítězem. Na cestě k cíli budete muset vyřešit několik sporů o to, která slova by měla být ve slovníku a která ne, přesvědčíte se, kdo je ve křížku s gramatikou a koho pobuřují na herním plánu poskládané vulgarismy. A naprosto jistě to nebude nudná hra!

3.Scrabble spojuje generace

No dobře – řeknete – Scrabble si lze zahrát s přáteli, ale co integrace s rodiči, prarodiči nebo dětmi? Skládání slov z písmen je také skvělá příležitost, jak se společně bavit! Nejen, že si ve hře můžete vést poměrně dobře nezávisle na znalosti různých koutů internetu nebo novinek na Netflixu (a to jsou témata, o nichž se obvykle nediskutuje s lidmi, kteří jsou hodně mladší nebo starší než vy), ale ještě se dá od prarodičů naučit mnoho slov, která nám dnes zní poměrně cize, a přece je ve slovníku najdeme. Samé plusy!

4.Hra uspokojuje potřebu soupeření bez utrácení plateb za mikrotransakce

Většina her, které dnes získávají na oblibě, je, bohužel, založena na mikrotransakcích. I když teoreticky zůstává hra free-to-play, v praxi nelze pro dosažení alespoň ucházejících výsledků neutratit alespoň několik desítek korun týdně. Nebo mít svatou trpělivost. Scrabble a většina jeho klonů umožňuje uspokojit každodenní potřebu soupeření bez nutnosti pravidelného utrácení peněz. Jednou zakoupená desková hra vydrží celé roky, a na mnoha internetových portálech, na příklad na kurniku.pl, můžete hrát zcela zdarma. A přitom nemusíte obětovat každý večer po celé měsíce, abyste dosáhli základní úrovně zasvěcení. Samozřejmě nebudete hned mistři, ale pokud máte nadání na slovní hry, nečeká vás nudné shromažďování zdrojů jen proto, abyste… odblokovali další zdroje. V Scrabble a jeho klonech bude dobrý hráč úspěšný od úplného začátku.

5.Obohatíte svou slovní zásobu

Samozřejmě, ne vždy se vám bude hodit dovednost skloňovat názvy komplikovaných chemických sloučenin. Do životopisu nejspíše také nebudete moci uvést informaci o znalosti všech scrabblových dvoupísmenných slov. Ale pravidla pravopisu by už před vámi neměla mít žádná velká tajemství. Hraním Scrabble a jeho klonů obohacujete svou slovní zásobu a rozvíjíte jazykové kompetence. A přece nikdy neuškodí vyjadřovat se trochu květnatěji, že? Dokonce, i kdyby šlo jen o trénink před další partií Scrabble!