Nejoblíbenější klony Scrabble

Scrabble je jedna z nejčastěji kopírovaných deskových her na světě. Některé z klonů jsou kopie téměř v poměru jedna ku jedné, zachovávají všechny rysy originálu. Jiné se odlišují natolik, že někteří hráči si ani neuvědomují inspiraci deskovkou navrženou před lety Alfredem Buttsem.

V roce 1931 Alfred Butts navrhl Scrabble jako hru představující syntézu nejlepších vlastností všech před ní vzniklých deskových her. Jak je vidět po letech, podařilo se mu to skvěle. Proto se také autoři mnoha podobných her snaží brát si z něj příklad. Někteří z výrobců tvoří padělky balancující na hraně porušování autorských práv, jiní se jen jemně inspirují originálním Scrabble, když z něj čerpají nejlepší prvky hry, ale také přidávají nové, které hru modernizují, obohacují jí o větší prvek náhody, příběh nebo… zavádějí mikrotransakce. Protože mnohé z v současnosti produkovaných klonů Scrabble nejsou nastaveny na opensource model, jako na příklad Literaki, ale na přímé nebo nepřímé platby. Není v tom samozřejmě nic špatného, pokud hry zastupují alespoň ucházející úroveň. Horší je, pokud jde o slabé projekty, nepřinášející potěšení ani trochu srovnatelné s hraním tradičního Scrabble. Ty ze seznamu níže jsou hry vysoké kvality, které se legendě nejen přibližují, ale dokonce ji mohou konkurovat. Velkou část z nich najdete na internetu v elektronické verzi, některé jako mobilní aplikace. Scrabble tak lze mít naprosto doslova – vždy po ruce.

Words of Wonder

Stupeň příbuznosti se Scrabble: bratranec

Jazyky: angličtina, francouzština, italština, němčina a španělština

Druh hry: mobilní aplikace

Ve Words of Wonder sice přijdeme do kontaktu s mikrotransakcemi, ale nejsou povinné k tomu, abychom si mohli zahrát. Na hráče čeká 600 náročných levelů, během nichž bude muset vyhledávat na hrací ploše slova. Aplikaci si lze propojit s účtem na Facebooku a soupeřit s přáteli. Velice důležitý tu je taktický prvek. Není to ale hra, ve které by se z vás hned stal mistr – jako u mnoha podobných aplikací vyžaduje i zde dospění na pokročilou úroveň, dokonce i v případě plnění všech úkolů na 100 %, prostě dost času.

Literaki

Stupeň příbuznosti se Scrabble: nemanželské dítě

Jazyky: polština, angličtina

Druh hry: prohlížečová

Literaki, na začátku známé jako Szkrable, se dostaly do konfliktu s majitelem značky Scrabble. Pro jeho zažehnáni tvůrci trochu pozměnili formu a zpřístupnili takto připravenou verzi s volnou licencí. Literaki se tak dají hrát nejen zcela zdarma, ale také se můžete seznámit s jejich zdrojovým kódem, využít ho ve vlastních produkcích a upravovat. Na kurniku.pl hra shromáždila tisíce fanoušků. Pořádají se tam turnaje, mistrovství, hráči se setkávají na živo. Je to jedna z nejdéle fungujících společností slovních her nejen v Polsku, ale i na světě.

Snippets

Stupeň příbuznosti se Scrabble: vzdálená přízeň

Jazyky: angličtina

Druh hry: tradiční desková

Snippets je hra inspirovaná Scrabble jen v malé míře. V roce 2017 byla ale uznána jedním ze sdružení deskových her za objev roku. Snipplety jsou krátké shluky písmen. Úkolem hráčů je vyhledávání a vypisování všech slov, které je obsahují. V případě snippletu „elk“ to bude např. „velký“, „velkoformátový“ a jednoduše „elko“. Body získává ten, komu se jich během 60 sekund podaří vypsat nejvíce. Jednoduché, že? A jak vzrušující!

Dabble

Stupeň příbuznosti se Scrabble: potomek

Jazyky: angličtina

Druh hry: tradiční desková

V Dabble může hrát dva až pět hráčů. Při soupeření tvoří slova tím, že je skládají ze dvou až šesti písmen. K vítězství musí vytvořit všech pět – jedno dvoupísmenné, druhé třípísmenné, třetí čtyřpísmenné atd. Mají na to pět minut. Hra využívá kameny velice podobné těm, které se používají ve Scrabble, ale bodování vypadá jinak. Jiné jsou také počty jednotlivých písmen. Potěšení ze hry je ale rozhodně podobné!

Big Boggle

Stupeň příbuznosti se Scrabble: mladší sourozenec

Jazyky: angličtina, francouzština, italština, španělština, polština, ruština, němčina, portugalština

Druh hry: prohlížečová, mobilní aplikace

V této hře je úkolem hráče najít nejvíce bodově ohodnocená slova (což nejčastěji souvisí s jejich délkou) na hrací ploše 5×5, vždy vyplněné kameny s jednotlivými písmeny. Slova lze skládat i šikmě, dokonce jsou lépe bodově ohodnocená. Hráči táhnou střídavě, do okamžiku, kdy se vyčerpá na začátku hry stanovený limit tahů nebo dokud nevyprší čas. Hra má také několik variant – v některých z nich hráči soupeří na stejné hrací ploše, kde vyhledávají co nejvíce slov, v jiných je zase hrací plocha menší (4×4 nebo dokonce 3×3).

Možná tvoříte křížovky? Zkuste tento bezplatný nástroj na tvorbu křížovek online puzzle maker.

Možná řešíte křížovky? Zkuste bezplatnou webovou stránku, která vám pomůže vyřešit každou křížovku https://mots-croisés.fr/.

Pokud řešíte křížovky v polštině, doporučujeme tuto webovou stránku https://krzyżówka.pl/.

Máte rádi Scrabble? Zkuste tento jedinečný nástroj, abyste vyhráli každou hru Tricher au Scrabble.

Možná potřebujete spočítat slova v textu? Můžete to udělat pomocí Conta Parole.

Můžete také spočítat slova a písmena pomocí Contador de Palabras.